Lakáspiaci hírek

Nő a kereslet és nőnek az árak is.

2024. március 26.

Duna House: a tavalyinál 7 százalékkal költöttek többet ingatlanvásárlásra az év elején

Országos átlagban a tavalyinál 7 százalékkal többet, csaknem 43 millió forintot fordítottak otthonteremtésre a vásárlók 2024 elején. Az átlagos négyzetméterárak alapján azonban 30 millió forint is elegendő lehet a vizsgált vármegyeszékhelyeken, akár ház, akár lakás legyen is az ingatlancél - közölte az MTI-vel a Duna House ingatlanforgalmazó értékesítési adatai alapján.

Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője azt írta, hogy 2023-ban az ingatlanok négyzetméterárainak emelkedése csak lelassult, de nem állt meg. Az országos átlag 8 százalékkal 515 ezer forintra nőtt 2022-höz képest, az ingatlanra fordított összeg pedig meghaladta a 40,2 millió forintot. 2024-ben visszatért a lendület, az ingatlanközvetítő eladásai alapján országos szinten a tavalyinál csaknem 3 millió forinttal, átlagosan 42,9 millió forintra nőtt az otthonteremtés költsége, a négyzetméterenkénti átlag pedig 10 százalékkal lett több, 569 ezer forintra ugrott.

A vármegyeszékhelyek közül, az első két hónap tranzakciói alapján Békéscsabán kapható 30 millió forintból a legnagyobb alapterületű, 103 négyzetméteres használt lakás. A dobogó második helyezettje 2024 elején Miskolc lett, ahol a tavalyinál 6 négyzetméterrel kisebb, 80 négyzetméteres lakás kapható ugyanazért az összegért. Szolnokon és Tatabányán szinte azonos, 64-65 négyzetméteres lakások kerültek ennyibe, a vidéki nagyvárosok közül 56-57 négyzetméteres ingatlanra futja 30 millió forintból Nyíregyházán, Szegeden és Szombathelyen. A közelmúltban bejelentett BYD beruházás, a gazdasági helyzet javulása, a csökkenő hitelkamatok, valamint a megújult állami támogatások együttes hatása érezhető Csongrád-Csanád vármegye székelyének ingatlanpiacán, ahol a tavalyinál egy teljes szobával kisebb élettérrel rendelkező ingatlanra elegendő csupán a meghatározott keret - emelte ki Benedikt Károly.   

A legkisebb méretű ingatlant a Debrecenben letelepedő lakásvásárlók kaphatják a pénzükért, nekik be kell érniük a tavalyinál 7 négyzetméterrel szerényebb körülményeket biztosító, 38 négyzetméteres használt lakással, amennyiben mindössze 30 millió forintot fordíthatnak otthonteremtésre.

A családi házakat vizsgálva a vármegyeszékhelyek között fele-fele arányban nőttek, illetve csökkentek az átlagos négyzetméterárak. Az  első két hónapban a tavalyinál nagyobb kertes házakat lehetett vásárolni Miskolcon, Nyíregyházán, Kaposváron, Székesfehérváron, Szolnokon, Szombathelyen és Zalaegerszegen. A csúcstartó Miskolc, ahol akár egy 150 négyzetméteres családi házra is elegendő lehet a 30 millió forintos büdzsé, de Kaposváron és Szolnokon is bőven 100 négyzetméter feletti otthonokat vehetnek a vásárlók a megadott összegből. A vidéki vármegyeszékhelyek közül a családi házaknál Veszprém számít a legdrágábbnak, itt 30 millió forint mindössze egy 35 négyzetméter nagyságú házra elegendő, ami a tavalyinál 21 négyzetméterrel szerényebb alapterületet jelent - közölte a Duna House.

MTI

Otthon Centrum: az Észak-Alföldön értékesített ingatlanok szén-dioxid-kibocsátása volt a legmagasabb 2023 második felében

 Az energiatanúsítványok alapján az észak-alföldi régióban értékesített ingatlanoknak volt a legmagasabb a szén-dioxid-kibocsátása, míg a legalacsonyabb a Dél-Dunántúlon és a Közép-Magyarországon tulajdonost váltott lakásoknak - közölte a 2023 második felében értékesített ingatlanok alapján az Otthon Centrum (OC) hétfőn az MTI-vel.

A tavalyi év második felében az OC hálózatában értékesített ingatlanok alapján a Otthon Centrum Holding Investment Solutions (OCS) vizsgálta meg a magyarországi lakásállomány energiahatékonyságát.

Megállapították, hogy a szén-dioxid-kibocsátást tekintve a legmagasabb átlagértékek az észak-alföldi régióban mutatkoztak. A második legkedvezőtlenebb értékekkel a Dél-Alföldön és az Észak-Magyarországon tanúsított ingatlanok rendelkeztek. A legkedvezőbb mutatókat a Dél-Dunántúlon és Közép-Magyarországon mérték.

Jelezték ugyanakkor, hogy a régiók szerinti szén-dioxid-kibocsátást összegző adatbázis földrajzi eloszlása nem volt egyenletes: a vizsgált ingatlanok 60,6 százaléka Közép-Magyarországon, 12,9 százaléka Közép-Dunántúl, 2,6 százaléka Észak-Magyarországon helyezkedett el.

MTI

Duna House: meghaladta az egymillió forintot a fővárosi téglalakások átlagos négyzetméterára

 A fővárosi lakáspiac áremelkedéssel indította az évet, az első két hónapban a téglalakások átlagos négyzetméterára már egymillió forint fölé emelkedett - közölte a Duna House. 

Az ingatlanközvetítő cég saját elemzése szerint a használt téglaépítésű lakások átlagos négyzetméterára a fővárosi kerületekben 558 ezer és 1,3 millió forint között volt az első két hónap tranzakciói alapján.

A közleményben a Duna House PR és elemzési vezetőjét idézve azt írták, "a gazdasági helyzet javulása, a csökkenő kamatpálya és a megújult állami támogatások meghozták 2024 elejére a fordulatot". Budapest kerületeiben fokozódó kereslet mellett megindult a tranzakciószámok emelkedése is, ami a későbbiekben várhatóan jelentős hatással lesz az árak alakulására is - fogalmazott Benedikt Károly.

Közölték: a fővárosi otthonteremtők átlagosan 56,5 millió forintot fordítottak használt téglalakásra 2024. első két hónapjának értékesítési adatai alapján. A kerületek többségében akár már 40 millió forint is elég volt egy élhető alapterületű - 40 négyzetméter körüli - lakás megszerzéséhez a Duna House szakértői szerint.

Kiemelték: az árak annak ellenére emelkedtek a használt és az új lakások piacán a fővárosban 2023-ban, hogy enyhe volt a kereslet és alacsony a tranzakciószám.

Tavaly a használt téglalakások átlagos négyzetméterára 10 százalékkal 968 ezer forintra nőtt. Az ingatlanra fordított összeg átlaga 51,8 millió forintról 57,2 millió forintra emelkedett, míg az átlagos ingatlanméret változatlanul 59 négyzetméter maradt.

Közölték azt is, hogy Budapest legmegfizethetőbb kerülete az idei évben eladott téglalakások adatai alapján a XIX. kerület (558 ezer forint/négyzetméter), míg a legmagasabb (1,3 millió) az I. kerület, tehát több, mint 2,5-szeres a különbség a legolcsóbb és a legdrágább budapesti kerület átlagos négyzetméterára között.

Hangsúlyozták: 2022-ben a XX., tavaly a XXI. kerület volt a legolcsóbb, az idén a XIX., a XXIII., valamint a XX. és a XXI. volt a legmegfizethetőbb (558-602 ezer forint közötti négyzetméterárral).

A legdrágább kerületek sorrendjében a második helyet a XI. kerület szerezte meg 1,2 millió forinttal, a legdrágább pesti kerület a XIII. volt, 1,1 millió forintos átlagos négyzetméterárral.

MTI

 

Ajánló a Magyar Építő Fórum legújabb számából


Lapunk ezúttal is megkérdezte az építőgép forgalmazó és gépkölcsönző szektorban működő nagyvállalatok vezetőit, hogyan értékelik az elmúlt évet és mit várnak 2024-től. 

A világ legjelentősebb építőipari gépkiállításai közül messze az INTERMAT az, amelyik a leghosszabb múltra tekint vissza.Előzetes körkép és gyártói információk. 

2024. évi várakozások az építőiparban. ÉVOSZ: a rendelésállományt és a cégek véleményét figyelembe véve az építőipar 2024-ben a termelés csökkenésére készül.

Impresszum Előfizetés Médiaajánlat Adatvédelem Süti beállítások

Brand Content Kft. 2022 ©